Lauantaina (26.9.) ohjelmassani oli kolme palloilutapahtumaa, joista yksi tyyppiä live, Ilveksen ja JYPin a-nuorten kohtaaminen Hakametsän hallissa. Pelin lisäksi halusin nähdä sukulaismies Ollin, joka kuljetti vierasjoukkueen pelipaikalle. Vaihdoin lajia, kun ensimmäinen erä oli pelattu ja tilanne 1-0. JYPin peli näytti hyvältä enkä yllättynyt, kun loppunumerot olivat 2-6. Maalivahti Otto Hannikainen oli vakuuttava, ja hyökkääjäpelaaja Teemu Immonen viimeisteli kolme maalia.
Pesäpallon naisten mestaruus ratkesi Seinäjoella vasta finaalisarjan viidennessä ottelussa. Yleisöä oli lohduttoman huonosta säästä huolimatta paikalla ennätykselliset 4221. Jatkuva sade vesitti sisäpelin totaalisesti: kolmostilanteiden määrä jäi samalle tasolle kuin loppunumerot normaaleissa peleissä: Jussittaret 3 ja Manse PP 5.
Ensimmäinen jakso päättyi 1-1, toisessa ei syntynyt juoksuja ja supervuorossa yksi. Sen teki kotijoukkue, ja Jussitaret pääsi tuulettamaan toista mestaruuttaan. Ensimmäisestä ehti kulua lähes 50 vuotta. Voiton takuupelaajina olivat nuori lukkari Matilda Niskakangas ja kotiuttajajokerit Aino-Kaisa Mantere & Anni Laakso. Mantere järjesteli kahden palon tilanteessa takapesät täyteen ja Laakso löi merkistä ottamattoman pallon koppari Korpelan eteen. Ottelun päätyttyä loistavan pelin pelannut Mansen lukkari Venla Tanhua ilmoitti lopettavansa pelaajauransa.
Päivän kolmas ottelu oli lentopallon EM-kisojen pronssiottelu Suomi-Slovenia. Suomi oli toipunut välierätappiosta Ranskaa vastaan ja varmisti lajin ensimmäiset arvokisamitalinsa suoraan kolmessa erässä. Riemukkaan voiton jälkitunnelmissa Suomen aina hillitysti käyttäytyvän päävalmentaja Olli Kunnarin tulkittiin hieman hymyilleen.
Jääkiekkoliiga on alkanut yllätyksellisesti: putoajaksi veikattu Mikkelin Jukurit johtaa sarjaa, ja isolla rahalla operoivat HIFK ja Jokerit löytyvät putoajien paikoilta. Pääkaupunkiseudun ykkönen Kiekko-Espoo on kerännyt pisteitä enemmän kuin helsinkiläisjoukkueet yhteensä. Tänään (27.9.) ilmoitettiin, että Jokereiden päävalmentaja Tomek Valtonen ei jatka tehtävässään.
Oma suosikkini JYP on aloittanut mainiosti ja on ainoa puhtaan pelin joukkue. Perjantaina kaatui HIFK, mutta voiton hinta oli kova. JYP menetti sairastuvalle kaksi pelaajaa, syöttötaituri Santeri Huovilan ja puolustaja Roni Jokisen. Varsinkin Huovilan sairaslomasta veikataan pitkää.



