Oikea aika ja paikka

Jyväskylän lyseon 150-vuotisjuhlakirjaan sisältyy kirjoittamani essee Ajatuksia luonnon kuvaamisesta. Lainaus tekstistä:

“Olen pohdiskellut, että hyvän luonnonmaisemaa esittävän kuvan teho perustuu kolmen osatekijän yhteisvaikutukseen. Näitä ovat 1)paikan kiinnostavuus 2)olosuhteet (valo, sää, vuodenaika) ja 3)kuvaajan taito ja tekniikka.

Osatekijöiden painoarvo vaihtelee tapauskohtaisesti. Tavanomaisesta paikasta voi saada vaikuttavan kuvan erityisessä valossa, tai jos sataa räntää! Toisaalta hieno paikka näyttää tasaisenharmaassa säässä ‘vain’ hyvältä. Alan ammattilaisista puhuttaessa taito ja riittävä tekniikka ovat eräänlaisia itsestäänselvyyksiä.”

Maisemien kuvaaminen on periaatteessa helppoa: riittää kun on kameran kanssa oikeaan aikaan oikeassa paikassa! Eilen Louevaarassa kaikki täsmäsi.
11/2008