Vähintään yhtenä päivänä vuodessa itse kunkin olisi hyvä pysähtyä pohtimaan omaa autoiluaan. Pelkistetyimmillään kysymys kuuluu: onko pakko omistaa oma auto? Monien on, mutta jopa täällä Lapissa voi elää ilman autoa, ainakin Rovaniemellä.
Hankin ajokortin varttuneessa iässä muutettuamme Vuotsoon. Siellä oma auto tuntui välttämättömältä. Samoin se, että perheestä löytyy kaksi kuskia. Aktiivinen autoilu jatkui vajaan kymmenen vuoden ajan, mutta nyt autottomia päiviä on kertynyt jo yli viiden vuoden ajan.
Autottoman päivän kunniaksi tekee mieli mainostaa: tositarpeen yllättäessä auton voi vuokrata! Tämän vuoden aikana olen vuokrannut auton neljä kertaa, kotimaassa, Virossa ja Irlannissa. Kokemukset ovat yksinomaan myönteisiä, erityisesti tuo Irlannin tapaus.
Ainoat ongelmat liittyivät kaistanvaihtoihin Dublinin lentokentältä lähdettäessä ja ruuhkiin sinne palatessa. Hintataso netistä varattaessa on vain puolet siitä mitä Suomessa, joskin automaattivaihtein varustetut mallit ovat selvästi kalliimpia. Itse en sellaista kaivannut. Tiet Irlannin maaseudulla ovat käsittämättömän kapeita, joten kannattaa vuokrata mahdollisimman pieni auto.
Yhdeksästä päivästä Irlannissa autottomia oli neljä. Dublinin kaupunkiliikenteeseen en olisi lähtenyt mistään hinnasta, ja Aran-saarilla polkupyörä on monin verroin autoa käytännöllisempi kulkuväline. Autojen suuri määrä saarella yllätti, koska kiviaitojen reunustamat tiet on mitoitettu hevosajoneuvoille.
9/2006

